Tutaj jesteś

Ping a prędkość Internetu – co trzeba wiedzieć?

6 lipca 2022 Internet co to jest ping


Osoby, które sprawdzają prędkość swojego Internetu bardzo często spotykają się z pojęciem ping. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, co to jest i jakie ma znaczenie. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co to jest ping?

Ping to nic innego jak miara szybkości odpowiedzi połączenia internetowego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jeżeli nasz ping wynosi 300 milisekund, to właśnie tyle czasu trzeba będzie poczekać na odpowiedź z innego komputera. Odgrywa on bardzo ważną rolę przede wszystkim w grach online. To właśnie on dokładnie ilustruje opóźnienie, które ma olbrzymi wpływ na rozgrywkę. Jeżeli podczas gry pojawią się lagi to trudno będzie osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w grach FPS.

Które elementy mają największy wpływ?

Każdy szanujący się gracz dąży do tego, aby znacząco zmniejszyć opóźnienia w połączeniu. Między innymi dlatego też warto dowiedzieć się, które elementy mają bezpośredni wpływ na ping. Aby rozwiązać problem z lagowaniem w pierwszej kolejności warto ograniczyć duża ilość aplikacji, które działają w tle. Mowa tutaj oczywiście o tych programach komputerowych, które korzystają z Internetu. Niski ping może wynikać również z uszkodzonego albo nieprawidłowego podłączenia przewodów. Warto sprawdzić czy kable prowadzące do routera nie są przegięte i przygniecione. Problemy z pingiem mogą wynikać również z powodu zakłócenia sieci bezprzewodowej WiFi. Opóźnienia można ograniczyć również poprzez zakupienie nowego routera. Niestety stare urządzenia nie za dobrze radzą sobie z przesyłem danych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby wybierać zawsze najlepszy serwer gry. Dobrym pomysłem jest również systematyczne aktualizowanie oprogramowania i programów sieciowych.

Ping a wolny internet

Jeżeli nasz Internet działa wolno to warto sprawdzić ping. Pamiętać należy także o tym, że nawet bardzo wysoka przepustowość Internetu automatycznie nie oznacza niskiej jakości. Przepustowość oznacza jedynie ile danych można przesłać na raz w jednej sekundzie (mb/s). Podawana przez dostawców przepustowość i prędkość internetu może być myląca dla graczy. Wynika to oczywiście z tego, że szybkość Internetu nie ma tak naprawdę wpływu na płynność w danej grze. Aby to sprawdzić można skorzystać z darmowych testów, które dostępne są w sieci. Pamiętać należy także o tym, że dostawcy Internetu obserwują aktywność w sieci poszczególnych użytkowników. Na osoby, które przeciążają sieć mogą być nałożone dodatkowe ograniczenia. W takiej sytuacji podnoszony jest właśnie ping.

Jaka wartość jest satysfakcjonująca?

Przy mało wymagających grach online w zupełności wystarczy ping na poziomie od 50 do 100 ms. Jeżeli wynosi od 100 do 200 ms to w dalszym ciągu bez problemu będzie można przeglądać Internet i wysyłać/odbierać pliki. Problemy mogą pojawić się jedynie przy wideokonferencji. Koszmarem dla graczy jest z kolei ping powyżej 250 ms. Wysoki ping najczęściej występuje u dostawców, którzy oferują darmowy Internet.

Spodnie BHP

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

telewizja internetowa