Tutaj jesteś

Światłowód dla domu jednorodzinnego – co trzeba wiedzieć?

6 lipca 2022 Internet jak działa światłowód


Światłowód jest według wielu specjalistów z branży IT uważany za przyszłość Internetu. Dlatego też wiele z nas chce dowiedzieć się czym on tak naprawdę jest i jak działa. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym tak naprawdę jest światłowód?

Światłowód najprościej mówiąc to specjalny przewód, który w całości wykonany jest z przezroczystego włókna szklanego i różnorodnych tworzyw sztucznych. W dużej mierze to właśnie połączenie tych materiałów umożliwia przesyłanie danych za pomocą fal radiowych bez zakłóceń. Jeżeli chodzi o prędkość przesyłu danych to może być ona mierzona nawet w terabitach na sekundę. Jest to bardzo dobry wynik. Zwłaszcza, gdy zwrócimy uwagę na konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że technologia światłowodowa wbrew pozorom może być wykorzystana nie tylko do przesyłania Internetu. W dzisiejszych czasach światłowód wykorzystywany jest również do przesyłania wysokiej jakości sygnału telefonicznego i telewizyjnego.

Jak działa światłowód?

Domowy światłowód jak powszechnie wiadomo działa w technologii FTTH (ang. Fiber to the home). Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jest przesyłany bezpośrednio z centrali do końcowego odbiorcy. Warto wspomnieć również, że istnieje technologia FTBB, gdzie światłowód dostarczany jest jedynie do budynku. Wewnątrz światłowód można rozprowadzić do komputerów za pomocą innych kabli. Jeżeli chodzi o fizyczny światłowód to najłatwiej wyobrazić go sobie jako dość długi tunel, który od środka pokryty jest lustrami. Jeżeli włączymy silne źródło światła z jednej strony tunelu to błyskawicznie zobaczymy je na drugiej stronie tunelu. Wspomniany tunel ma średnicę dziesiątek mikrometrów. Głównym źródłem światła są zazwyczaj specjalne diody laserowe. Aby lepiej zrozumieć jak działa światłowód w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jak działa laser.

Jak podłączyć światłowód?

Internet światłowodowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które wykorzystują Internet do pracy w domu. Szybki Internet przydać może się również do oglądania wysokiej jakości filmów online, czy też do grania w gry. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że instalacja światłowodowa w domu możliwa jest tylko wtedy, gdy światłowód zostanie do niego doprowadzony. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma specjalnej skrzynki to niestety nie jest możliwe podłączenie nowego abonenta. Jeżeli posiadamy dostęp do światłowodu to należy jak najszybciej skontaktować się z operatorem do którego dana linia należy. Gdy istnieje taka możliwość to warto dokładnie sprawdzić oferty od kilku operatorów, którzy działają na naszym rynku, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Osoby, które nie wiedzą jak podłączyć światłowód mogą oczywiście skorzystać z pomocy odpowiedniego fachowca. Pamiętać należy o tym, że światłowód można podłączyć nie tylko podziemnie, ale również nadziemnie. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety i wady z którymi warto się zapoznać, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Spodnie BHP

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

telewizja internetowa