Tutaj jesteś

Internet za granicą – co warto wiedzieć przed wyjazdem o roamingu w różnych krajach?

10 stycznia 2023 Internet Internet za granicą

Planujemy wyjazd służbowy lub długo wyczekiwany odpoczynek za granicą. Pakujemy walizki, sprawdzamy i wybieramy ubezpieczenie, wykupujemy loty. Warto w tym samym czasie zapoznać się z możliwościami korzystania z telefonu komórkowego za granicą – rozmowy, SMS-y czy Internet. Do tego służy usługa zwana roaming, która pozwala nam na bezpieczne korzystanie z sieci poza granicami naszego kraju.

Spis treści:

 1.     Co to jest roaming i jak go aktywować
 2.     Pakiety danych do wykorzystania w roamingu UE
 3.     Ważne zasady roamingu sieci Play
 4.     Dodatkowe usługi za granicą
 5.     Zapoznaj się z ofertą Play

Co to jest roaming i jak go aktywować

Przekraczając granice kraju, nasz operator wysyła SMSem informację o roamingu, równocześnie korzystając z sieci zagranicznego operatora. Usługa ta naliczana jest zależnie od destynacji oraz sieci komórkowej. W nielicznych przypadkach musimy przeprowadzić specjalną konfigurację w ustawieniach sieciowych telefonu, lecz w większości przypadków automatycznie zostaje naliczana stawka według sieci telefonicznej.

Możemy korzystać również z darmowego roamingu, lecz jedynie krótkotrwale i na specjalnych zasadach UE. Będąc w sieci Play i chcąc uzyskać szczegółowe informacje o stawkach, wystarczy wysłać SMS na bezpłatny numer 115 o treści:

R – opłaty w UE  

E – ceny usług w danej strefie

P – sprawdzenie strefy kraju, w którym się znajdujecie 

1 – cennik strefy 1 

2 – cennik strefy 2 

3 – cennik strefy 3 

Pakiety danych do wykorzystania w roamingu UE sieci Play

Jeżeli jesteś klientem sieci Play, to należy wybrać odpowiedni numer i wykonać połączenie lub aktywować poprzez SMS. Dla sprawdzenia ilości dostępnych megabajtów należy wybrać numer *575#. Istnieją trzy różne paczki roamingu:

Paczka roaming Internet UE 500 MB

 • Abonament i MIX – koszt wynosi 9 zł. Kod aktywacyjny to *111*613*1#
 • Play na Kartę – koszt wynosi 9 zł. Kod aktywacyjny to *111*613*1#
 • Play na Kartę odNowa – koszt wynosi 9 zł. Kod aktywacyjny to *111*646*1#

Paczka roaming Internet UE 1 GB

 • Abonament i MIX – koszt wynosi 15 zł. Kod aktywacyjny to *111*669*1#
 • Play na Kartę – koszt wynosi 15 zł. Kod aktywacyjny to *111*530*1#
 • Play na Kartę odNowa – koszt wynosi 15 zł. Kod aktywacyjny to *111*647*1#

Paczka roaming Internet UE 2 GB

 • Abonament i MIX – koszt wynosi 30 zł. Kod aktywacyjny to *111*670*1#
 • Play na Kartę – brak
 • Play na Kartę odNowa – koszt wynosi 30 zł. Kod aktywacyjny to *111*648*1#

Ważne zasady roamingu sieci Play

Powyżej wymienione usługi są ważne jedynie na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Po aktywacji w ofertach Play Abonament i MIX oraz Play na Kartę mamy 14 dni na wykorzystanie pakietu. Inaczej w przypadku Play na Kartę odNowa – tutaj możemy korzystać bezterminowo do momentu wykorzystania MG. Jednocześnie możemy aktywować więcej niż jedną paczkę. Należy również pamiętać o uruchomieniu roamingu międzynarodowego przed włączeniem paczki.

Dodatkowe usługi za granicą

Istnieją również usługi, z których możemy korzystać poza granicami Polski. Działają one na specyficznych zasadach, z którymi warto się zapoznać.

Poczta głosowa 

Gdy przebywamy w granicach kraju albo korzystamy z roamingu w Strefie Euro, poczta głosowa jest dla nas całkowicie darmową usługą. Poza granicami Unii Europejskiej obowiązują jednak konkretne stawki:

 • jeżeli ktoś połączy się z naszą pocztą głosową, to stawka obowiązuje jak za połączenie przychodzące i wychodzące;
 • jeżeli będziemy chcieli odtworzyć nagranie z poczty głosowej, to stawka obowiązuje jak za połączenie wychodzące.

Wówczas, gdy ktoś wykona do nas połączenie, zapłaci za nie zgodnie z cennikiem swojego operatora w kraju. Aby sprawdzić, czy poczta głosowa jest włączona, przed przekroczeniem granicy kraju należy wybrać numer *111*56*3#

Wi-Fi Calling  

Z usługi Wi-Fi Calling możemy korzystać bez dodatkowych kosztów. Aby ją aktywować, wystarczy włączyć ją w ustawieniach telefonu, bez instalowania aplikacji.

Nawigacja Play 

Korzystając z aplikacji Nawigacja Play poza granicami kraju, adekwatnie do zużycia zmniejszamy pakiet naszych GB. Darmowa opcja obowiązuje jedynie w naszym kraju. Istnieje jednak możliwość wyboru aplikacji „Nawigacja Play Europa 30 dni”, którą uruchamiamy na 30 dni SMS-em o treści EUROPA na numer 908628 lub w aplikacji Nawigacja Play w zakładce „Sklep”.

TIDAL, PLAY NOW i HBO MAX 

Te usługi z darmową transmisją działają tylko w kraju, a poza granicami zmniejszają nasz pakiet GB w UE. Jeśli pakiet się skończył, opłata zostaje naliczana zgodnie z obowiązującym cennikiem. Po podłączeniu aplikacji przez Wi-Fi nie pobierają dodatkowych opłat.

Zapoznaj się z ofertą Play

Zanim wyjedziemy za granicę, warto zorientować się, czy wystarczy nam podstawowe korzystanie z sieci komórkowej. Niewątpliwie wykupienie pakietu Internetu pozwoli zaoszczędzić i na bieżąco kontrolować ilość zużytych MB. Warto zapoznać się z ofertą Play i cieszyć spokojnym korzystaniem z sieci komórkowej za granicą. 

Spodnie BHP

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

telewizja internetowa