Tutaj jesteś

W jaki sposób można chronić wzrok przed komputerem?

6 lipca 2022 Technologia ochrona oczu przed komputerem

W dzisiejszych czasach wielu osobom bardzo trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez korzystania z komputera i różnorodnych urządzeń mobilnych. Mowa tutaj między innymi o tabletach i smartfonach. Są to urządzenia wykorzystywane nie tylko w pracy, ale również w domu. Niestety im więcej czasu spędzamy przed wyświetlaczem, tym oczywiście nasze oczy są bardziej przeciążone. Niniejszy artykuł to dobra propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak powinna wyglądać ochrona oczu przed komputerem.

Komputer a słaby wzrok – jakie są główne objawy?

Cyfrowe zmęczenie oczu najczęściej objawia się nieprzyjemnym kłuciem w oku i jego bólem. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie gałki ocznej, pieczenie i swędzenie to koniecznie trzeba zrobić dłuższą przerwę od ekranu. Zmęczone oczy są zdecydowanie bardziej wrażliwe na światło. Dość częstymi objawami jest także rozmazane widzenie. Zmęczenie oczu od komputera może doprowadzić nie tylko do bólów głowy, ale również do poważnych problemów z koncentracją. Jeżeli korzystamy z komputera w nocy to mogą pojawić się również mniejsze lub większe problemy z zasypianiem.

Jak chronić wzrok małych dzieci?

Małe dzieci są najbardziej narażone na działanie światła niebieskiego. Między innymi dlatego też bardzo ważne jest to, aby rodzice kontrolowali czas spędzony przed komputerem. Specjaliści zalecają, aby dzieci powyżej drugiego roku życia korzystały z dobrodziejstwa komputerów i telefonów komórkowych nie dłużej niż dwie godziny. Jeżeli chodzi o młodsze dzieci to nie powinny one w ogóle korzystać z urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami. Jednym z najprostszych sposobów na ochronienie oczu przed komputerem jest oczywiście robienie częstych przerw. Dużym zainteresowaniem cieszy się popularna zasada 20-20-20. Metoda ta polega na robieniu krótkich przerw 20 sekundowych co 20 minut. Podczas przerwy zamiast na monitor należy spojrzeć na obiekt, który znajduje się 20 stóp (6 metrów) od nas.

Cenne porady i wskazówki

Ochrona oczu przed komputerem będzie skuteczna wtedy, gdy zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest to, aby ekran znajdował się na odpowiedniej wysokości. Jeżeli istnieje taka możliwość to ekran należy ustawić poniżej linii wzroku. Światło emitowane przez monitor nie powinno być najjaśniejszym punktem naszego pokoju. Pamiętać należy również o tym, że ekran nie powinien być również zbyt ciemny. W nowoczesnych urządzeniach elektronicznych koniecznie trzeba ustawić specjalny filtr światła niebieskiego. Osoby, które nie wiedzą jak chronić wzrok przed komputerem powinny dowiedzieć się nieco więcej o specjalnych okularach z powłoką antyrefleksyjną. Okulary mogą okazać się bardzo pożyteczne również wtedy, gdy sporo czasu spędzamy w pomieszczeniu, gdzie dominuje sztuczne oświetlenie. Bardzo przydatnym trikiem jest również wybieranie większej czcionki. Przy małych literach niestety zdecydowanie bardziej wytężamy wzrok, co oczywiście prowadzi do przemęczenia wzroku. Na rynku dostępne są również specjalne krople do nawilżania oczu.

monitoring

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

audiobooki po angielsku