IT
Tutaj jesteś

Kim tak naprawdę jest analityk IT i za co odpowiada?

6 lipca 2022 IT analityk it


W branży IT od wielu lat jednym z najlepiej opłacanych zawodów jest analityk. Jest to jedna z tych profesji, w której ogromną rolę odgrywa nie tylko wiedza z sektora IT, ale również szeroka wiedza z finansów i marketingu. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo kto to analityk i na czym polega analiza danych?

Kim tak naprawdę jest analityk IT i za co odpowiada?

Analityk IT najprościej rzecz mówiąc to osoba, która na co dzień realizuje różnorodne procesy analityczne, które związane są bezpośrednio z wdrażanymi rozwiązaniami IT w danej firmie. Głównym zadaniem wprowadzanych zmian jest nie tylko poprawienie wydajności, ale również wdrożenie automatyzacji. Doświadczeni analitycy IT czuwają nad prawidłowym wdrożeniem projektu. Jeżeli dojdzie do wykrycia błędów to właśnie analityk IT odpowiada za wdrożenie stosownych procedur naprawczych. Dobry analityk powinien być nie tylko sumienny, ale również spostrzegawczy i odpowiedzialny. W dzisiejszych czasach jest największe zapotrzebowanie na analityków sieci komputerowych i analityków systemów teleinformatycznych.

Jakie są obowiązki analityka IT?

Analitycy systemowi jak sama nazwa wskazuje biorą czynny udział w rozwijaniu i wdrażaniu nowych systemów. Aby osiągnąć wyznaczone cele biznesowe niezbędna jest szczegółowa analiza różnorodnych danych i informacji. Warto wyraźnie zaznaczyć, że dobry analityk proponuje tylko konkretne rozwiązania, ale nigdy ich nie narzuca. Przy wielu projektach niezbędna jest oczywiście mediacja pomiędzy poszczególnych działami IT, a pozostałymi obszarami danej organizacji. Połączenie obu światów nie zawsze jest prostym zadaniem. Jednym z podstawowych zadań analityków IT jest właśnie wsparcie komunikacji pomiędzy poszczególnymi zespołami. Do kluczowych zadań należy zaliczyć również ustalanie priorytetów w danym projekcie, dokumentowanie procesów i weryfikowanie postępów.

Ile zarabia dobry analityk IT

Zarobki analityków IT jak łatwo się domyślić są bardzo mocno uzależnione nie tylko od indywidualnych zdolności, ale również od posiadanych kompetencji. W Polsce standardowe wynagrodzenie doświadczonego specjalisty waha się w przedziale od 6500 do 8000 zł brutto. Według najnowszych statysty ponad 25% analityków zarabia poniżej 7000 zł brutto. Jeżeli chodzi o warunki zatrudnienia analityka IT to są one dobre. Za doświadczonymi fachowcami wbrew pozorom rozglądają się nie tylko nowoczesne firmy, które chcą się rozwijać. Coraz więcej małych i średnich firm korzysta z pomocy analityków IT.

Zapotrzebowanie na dobrych pośredników pomiędzy programistami i biznesem cały czas rośnie, dlatego też nie powinno być żadnego większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Pracy można poszukać nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Warto na samym końcu wspomnieć o tym, że pracy analityka nie da się w żaden sposób zautomatyzować, czy też zastąpić sztuczną inteligencją (zaawansowanymi algorytmami). Między innymi dlatego też warto rozwijać się właśnie w tym kierunku. Jest to jeden z niewielu zawodów IT, który oferuje tak szerokie pole do rozwoju.

Jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku?

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak prowadzić efektywne projekty w metodzie Agile?