Tutaj jesteś

Nowoczesna technologia – na jakie zagrożenia trzeba uważać?

6 lipca 2022 Technologia czy technologia jest zagrożeniem dla człowieka

W dzisiejszych czasach bardzo wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez smartfona, komputera i dostępu do sieci. Pamiętać należy jednak o tym, że Internet to nie tylko same korzyści, ale również zagrożenia o których należy zawsze pamiętać. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo czy technologia jest zagrożeniem dla człowieka i jak zabezpieczyć się przed najpopularniejszymi zagrożeniami.

Kradzież poufnych danych

Jak powszechnie wiadomo kradzież tożsamości w sieci jest bardzo dużym zagrożeniem. Aby uniknąć problemów należy korzystać wyłącznie z bezpiecznych sklepów internetowych, a dokładniej mówiąc z płatności w których wykorzystywane jest szyfrowanie. Bardzo ważne jest również to, aby nie otwierać wiadomości e-mail od osób nieznanego pochodzenia. To właśnie poprzez wiadomości e-mail najczęściej rozsyłane są wirusy, robaki internetowe i konie trojańskie. Bardzo ważne jest również to, aby korzystać z trudnych haseł i regularnie je zmieniać. Specjaliści od bezpieczeństwa IT nie zalecają również zapamiętywania haseł przez przeglądarki internetowe. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy korzystamy z publicznych komputerów i darmowych sieci WiFi.

Skuteczna ochrona przed wirusami

Jak wspomniano powyżej bardzo dużym zainteresowaniem jest nie tylko kradzież danych, ale również szkodliwe oprogramowanie. Mowa tutaj oczywiście o wirusach, które są w stanie znacząco utrudnić nam korzystanie z komputera. Aby zabezpieczyć się przed wirusami należy oczywiście zainstalować dobry program antywirusowy. Bardzo ważne jest również to, aby systematycznie aktualizować system operacyjny i programy z których korzystamy na co dzień. Wynika to oczywiście z tego, że wirusy wykorzystują właśnie luki w programach. Aby uniknąć problemów z wirusami najlepiej instalować programy wyłącznie z pewnego i zaufanego źródła. Unikać należy również niebezpiecznych stron internetowych.

W jakie sposób można zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo warto skorzystać z pomocy wirtualnych klawiatur. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można zabezpieczyć się przed groźnymi programami typu spyware. Są to wirusy, które nie tylko przechwytują rozmowy telefoniczne i zrzuty ekranu, ale również zapisują wszystkie wpisywane znaki z klawiatury. Nawet prosty keylogger może wykraść nasze loginy i hasła, dlatego tez przy logowaniu się do strony banku warto skorzystać z wirtualnych klawiatur. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają programy komputerowe, dzięki którym można zaszyfrować najważniejsze pliki, a nawet całe dyski. Dzięki temu rozwiązaniu nawet jeżeli ważne dane zostaną wykradzione to nikt postronny nie będzie mógł z nich skorzystać. Pamiętać należy również o tym, że praktycznie każdego dnia pojawiają się nowe zagrożenia z których trzeba się zmierzyć. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że trzeba cały czas zachować czujność i poszerzać swoją wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa. Na samym końcu warto wspomnieć również o zaporach sieciowych, dzięki którym można skutecznie zabezpieczyć się przed wieloma atakami hakerskimi.

monitoring

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

audiobooki po angielsku