Dobry pomysł na biznes to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu warto przygotować dobry biznesplan, co wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo jak napisać biznesplan i na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę.
Po co tak naprawdę jest biznesplan?
Cele biznesplanu jak powszechnie wiadomo są bardzo różne. W dużej mierze to właśnie dobry biznesplan pozwala uporządkować informacje, które są niezbędne do podjęcia właściwych decyzji. Pamiętać należy również o tym, że biznesplan jest wymagany, gdy ubiegamy się o kredyty i dotacje. Bez planu działania bardzo łatwo o popełnienie nawet bardzo prostych błędów, które prowadzą do porażki.
Co to biznesplan?
Biznesplan jak sama nazwa wskazuje to po prostu nasz plan na biznes. W formie dokumentu spisujemy koncepcje rozwoju naszej firmy w krótkim i długim terminie. Można w nim opisać na przykład oferowane produkty lub usługi. W biznesplanie należy także uwzględnić nasze środki finansowe i dokładnie przeanalizować możliwości rynkowe. W biznesplanie uwzględnia się nie tylko fazę rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej, ale również plany na rozwój.
Jak napisać biznesplan?
W pierwszej kolejności warto wyraźnie zaznaczyć, że nie ma tak naprawdę przepisu na stworzenie idealnego biznesplanu. Ogólny zarys w dużym stopniu zależeć będzie od samego przeznaczenia. Jeżeli biznesplan tworzony jest wyłącznie na własne potrzeby to jak łatwo się domyślić nie trzeba przestrzegać żadnych wytycznych. Jeżeli nasz biznesplan tworzony jest z kolei po to, aby zaciągnąć kredyt bankowy to warto trzymać się sprawdzonego schematu. Pierwszym elementem biznesplanu jest streszczenie naszego przedsiębiorstwa i sporządzenie szczegółowej charakterystyki. Bardzo ważną częścią jest również opisanie oferowanych produktów i usług. W biznesplanie należy uwzględnić nie tylko swoich pracowników i sposób zarządzania firmą, ale również należy opisać rynek i konkurencję z którą będziemy rywalizować. Warto poświęcić nieco czasu na sporządzenie porządnego planu marketingowego. Nie można zapominać również o planie finansowym, który dla banków i różnorodnych instytucji finansowych odgrywa kluczową rolę.
Podsumowanie biznesplanu
Podsumowanie biznesplanu powinno zawierać szczegółową ocenę ryzyka. W dużej mierze to właśnie w tej części należy dokładnie wykazać wszelkie zagrożenia, które mogą okazać się największymi problemami w realizacji danego przedsięwzięcia. W dobrym biznesplanie należy dokładnie oszacować skalę zagrożeń. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie planu awaryjnego. Oprócz opisania konkurencji należy skupić się również na popycie, czy też na problemach ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Ocena ryzyka jest wyraźnym sygnałem, że bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z wszelkich zagrożeń, a co najważniejsze wiemy jak sobie z nimi poradzić. Osoby, które nie wiedzą jak samodzielnie napisać biznesplan mogą skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców.