Tutaj jesteś

Jaki biznes otworzyć na wsi?

1 września 2022 Biznes jaki biznes otworzyć na wsi


Czy własna firma prowadzona na wsi to dobry pomysł? Czy jest on zarezerwowany dla ludzi tam urodzonych, czy także dla kogoś, kto całe życie spędził w mieście? Jak wyglądają możliwości rozwoju na wsi?

Jaki biznes otworzyć na wsi i dla kogo on jest?

Panuje powszechna opinia, że przedsiębiorca prowadzący firmę na wsi ma o wiele większe szanse na powodzenie, niż ma to miejsce w mieście. Głównym powodem jest znacznie mniejsza konkurencja. Można zdecydowanie obniżyć koszty mediów oraz wynajmu lokalu. Biznes na wsi charakteryzuje się możliwością znacznie łatwiejszego nawiązywania relacji bezpośrednich z mieszkańcami, co sprawia, iż buduje on wieloletnie zaufanie i przywiązanie do usług firmy.

Jednym z biznesów, jakie przedsiębiorca może rozpocząć na wsi jest wytwarzanie produktów ekologicznych. Obecnie w modzie jest bycie „fit”. Takie działanie daje ogromne szanse na powodzenie działalności, w zakresie produkcji naturalnych wyrobów. Wytwarzać można tak dużo produktów, że bez problemu biznesmen znajdzie na nie odbiorców. Najbardziej pożądane będą różnego rodzaju kosmetyki, a także kurze jaja, pieczywo i wiele innych.

Kolejnym dobrym pomysłem może okazać się firma budowlano-remontowa. Oczywiście można uznać to za zbyt konkurencyjną branżę, ale jeśli przedsiębiorstwo będzie cechować się rzetelnością, uczciwością, a prace będą zawsze wykonywane w terminie to jest ogromna szansa na dominację na rynku. Sporo osób coraz chętniej przenosi się na wieś z miast i dlatego dobra firma budowlano-remontowa może być strzałem w dziesiątkę. W tym przypadku jednak nie należy zapominać, że bez inwestycji w sprzęt budowlany nie obędzie się. Ten biznes można połączyć z działalnością, polegającą na czyszczeniu dachów i elewacji domów.

Ciekawymi pomysłami na biznes są również:
– rękodzieło
– agroturystyka
– hodowla koni
– wyciąg narciarski
– działalność internetowa
– dom weselny
– centrum ogrodnicze.

Możliwości rozwoju na wsi i dofinansowania

Dzięki dofinansowaniu działalności prowadzonej na wsi, przedsiębiorca ma spore możliwości rozwoju firmy. Najprostszym sposobem jest uzyskanie wsparcia finansowego na otwarcie firmy, w postaci jednorazowej dotacji z Funduszu Pracy. Jeśli firma będzie działać nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy, przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać kwoty otrzymanej w ramach dofinansowania. Oczywiście, aby uzyskać takie wsparcie, osoba starająca się o dofinansowanie musi być zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna.

Mieszkańcy wsi mają jednak o wiele więcej możliwości na rozwój firmy. „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” jest dofinansowaniem, którego kwota dochodząca do 300 tysięcy złotych. Jest to wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest bycie rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. Jednocześnie 70% dotacji musi być spożytkowana na sfinansowanie środków trwałych.

Zalety małego biznesu

Oczywiście działalność oparta na budowach domów lub hodowli koni będzie wymagać sporych inwestycji, ale osoby posiadające talent w tworzeniu ceramiki, mogą bez większych kosztów własnych zacząć działalność na wsi, otwierając mały biznes.

Spodnie BHP

Redakcja e-technolog.pl

Redaktorzy w TECHNOLOG.PL to zespół ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii, IT i biznesu. Nasz blog tematyczny jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i istotnych informacji ze świata innowacyjnych rozwiązań, najnowszych trendów w branży technologicznej oraz praktycznych porad z zakresu biznesu. Dzięki naszym artykułom będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami, które kształtują przyszłość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

crm co to