Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ale potrzebujesz pieniędzy szybciej? Nie chcesz czekać nawet kilkadziesiąt dni na zamrożoną gotówkę? W Twoim przypadku sprawdzi się faktoring. Jaki rodzaj usługi wybrać? Najpopularniejszą opcją jest faktoring z regresem – inaczej niepełny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie!
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, która polega na sprzedaży faktur w zamian za gotówkę. Faktury są jednak jeszcze przed terminem płatności, zwykle minimum 7 dni (nie są więc przeterminowane). Chodzi więc o to, aby otrzymać pieniądze szybciej. Środki uzyskujesz od firmy faktoringowej, a Twój kontrahent – w terminie płatności z faktury – płaci już nie na Twoje konto, a właśnie faktorowi.
Z faktoringu najczęściej korzystają firmy, które:
- wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, ale nie chcą tak długo czekać na środki,
- potrzebują pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań, podatków, wypłat dla pracowników itp.
- chcą skorzystać z okazji rynkowej i zależy im na tym, by pieniądze pracowały, a nie były zamrożone.
Czy faktoring to opcja dla każdego? Jeśli zdecydujesz się na współpracę z taką instytucją finansową jak PragmaGO, nie ma znaczenia, jak duża jest Twoja firma. Z usług korzystają zwykle mikroprzedsiębiorstwa oraz firmy z sektora MŚP. Nieistotne jest również to, w jakiej branży działasz i od kiedy biznes istnieje na rynku.
Faktoring z regresem czy bez regresu – który wybrać?
Najczęściej znajdziesz dwie opcje: faktoring z regresem (niepełny) i bez regresu (pełny). Czym się różnią?
W przypadku tego pierwszego rozwiązania to Ty odpowiadasz za to, czy kontrahent przeleje pieniądze w terminie. W zależności od oferty może być konieczne zwrócenie firmie faktoringowej przelanych środków (jeśli faktura nie zostanie opłacona na czas). To opcja odpowiednia szczególnie w sytuacji, gdy masz sprawdzonych kontrahentów.
Dobre firmy faktoringowe oferują ponadto ubezpieczenie do faktoringu z regresem. Tak jest na przykład w PragmaGO, gdzie taka polisa jest bezpłatna. To znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo finansowe podczas korzystania z faktoringu niepełnego.
Faktoring bez regresu wiąże się z kolei z pełnym przejęciem odpowiedzialności przez faktora. Jest to jednak dużo mniej popularna możliwość. Zwykle wybierają ją duże firmy ze sporym budżetem i współpracujące z dziesiątkami kontrahentów.
Na czym polega faktoring z ubezpieczeniem?
Większość firm faktoringowych oferuje faktoring z regresem (niepełny) – gdzie Ty ponosisz odpowiedzialność za brak płatności w terminie. Aby się zabezpieczyć, warto wybrać więc ofertę z ubezpieczeniem. W PragmaGO uzyskasz je gratis.
Taka ochrona ubezpieczeniowa zapewnia Ci bezpieczeństwo finansowe. Jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu Twój kontrahent stanie się niewypłacalny – uzyskasz wsparcie podczas odzyskiwania długu. To znacznie ułatwia otrzymanie pieniędzy. Dzięki tej opcji spokojnie korzystasz z faktoringu z regresem.
Rodzaje faktoringu
Rodzajów faktoringu jest zdecydowanie więcej. Dzielimy je ze względu na różne kryteria w tym:
- podział ze względu na instytucję, która udziela finansowania – faktoring bankowy lub pozabankowy
- podział ze względu na terytorium – faktoring krajowy i międzynarodowy (eksportowy oraz importowy)
- podział ze względu na zakres usług – globalny (stałe finansowanie) i pojedynczy
- podział ze względu na jawność – jawny i niejawny.
Oprócz tego wyróżniamy również takie rodzaje faktoringu, jak faktoring wymagalnościowy, odwrotny, dyskontowy i zaliczkowy.