Czy własna firma prowadzona na wsi to dobry pomysł? Czy jest on zarezerwowany dla ludzi tam urodzonych, czy także dla kogoś, kto całe życie spędził w mieście? Jak wyglądają możliwości rozwoju na wsi?
Jaki biznes otworzyć na wsi i dla kogo on jest?
Panuje powszechna opinia, że przedsiębiorca prowadzący firmę na wsi ma o wiele większe szanse na powodzenie, niż ma to miejsce w mieście. Głównym powodem jest znacznie mniejsza konkurencja. Można zdecydowanie obniżyć koszty mediów oraz wynajmu lokalu. Biznes na wsi charakteryzuje się możliwością znacznie łatwiejszego nawiązywania relacji bezpośrednich z mieszkańcami, co sprawia, iż buduje on wieloletnie zaufanie i przywiązanie do usług firmy.
Jednym z biznesów, jakie przedsiębiorca może rozpocząć na wsi jest wytwarzanie produktów ekologicznych. Obecnie w modzie jest bycie „fit”. Takie działanie daje ogromne szanse na powodzenie działalności, w zakresie produkcji naturalnych wyrobów. Wytwarzać można tak dużo produktów, że bez problemu biznesmen znajdzie na nie odbiorców. Najbardziej pożądane będą różnego rodzaju kosmetyki, a także kurze jaja, pieczywo i wiele innych.
Kolejnym dobrym pomysłem może okazać się firma budowlano-remontowa. Oczywiście można uznać to za zbyt konkurencyjną branżę, ale jeśli przedsiębiorstwo będzie cechować się rzetelnością, uczciwością, a prace będą zawsze wykonywane w terminie to jest ogromna szansa na dominację na rynku. Sporo osób coraz chętniej przenosi się na wieś z miast i dlatego dobra firma budowlano-remontowa może być strzałem w dziesiątkę. W tym przypadku jednak nie należy zapominać, że bez inwestycji w sprzęt budowlany nie obędzie się. Ten biznes można połączyć z działalnością, polegającą na czyszczeniu dachów i elewacji domów.
Ciekawymi pomysłami na biznes są również:
– rękodzieło
– agroturystyka
– hodowla koni
– wyciąg narciarski
– działalność internetowa
– dom weselny
– centrum ogrodnicze.
Możliwości rozwoju na wsi i dofinansowania
Dzięki dofinansowaniu działalności prowadzonej na wsi, przedsiębiorca ma spore możliwości rozwoju firmy. Najprostszym sposobem jest uzyskanie wsparcia finansowego na otwarcie firmy, w postaci jednorazowej dotacji z Funduszu Pracy. Jeśli firma będzie działać nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy, przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać kwoty otrzymanej w ramach dofinansowania. Oczywiście, aby uzyskać takie wsparcie, osoba starająca się o dofinansowanie musi być zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna.
Mieszkańcy wsi mają jednak o wiele więcej możliwości na rozwój firmy. „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” jest dofinansowaniem, którego kwota dochodząca do 300 tysięcy złotych. Jest to wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest bycie rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. Jednocześnie 70% dotacji musi być spożytkowana na sfinansowanie środków trwałych.
Zalety małego biznesu
Oczywiście działalność oparta na budowach domów lub hodowli koni będzie wymagać sporych inwestycji, ale osoby posiadające talent w tworzeniu ceramiki, mogą bez większych kosztów własnych zacząć działalność na wsi, otwierając mały biznes.